AliExpress cło i podatek VAT

AliExpress cło i podatek VAT

Wielu z was, rozważając robienie zakupów w chińskich sklepach internetowych takich jak  AliExpress, może zniechęcić właśnie cło i podatek VAT. Pytania typu „Czy będę musiał płacić cło?”, „A czy będę musiał płacić VAT?”, „Czy warto kupować w Chinach?” mogą Cię zniechęcić, ponieważ nie znasz dokładnej odpowiedzi. W niniejszym artykule dowiesz się, jak to jest z płaceniem cła i podatku VAT.

Kupuj tanio na AliExpress

AliExpress – CŁO i podatek VAT – czy będę musiał jeszcze za coś dodatkowo płacić?

Ogólnie zapłata cła i podatku VAT dotyczy tylko towaru z krajów trzecich (wszystkie kraje poza UE). Jeśli więc kupujemy coś na terenie UE, nie będziemy płacić cła ani podatku VAT. My owszem chcemy dokonać zakupu w AliExpress.com, jest to chiński sklep internetowy, istnieje więc możliwość, że cło i podatek VAT będziemy musieć płacić.

AliExpress szczegółowa recenzja

Oto podajemy przegląd:

  • W przypadku towarów o wartości 22 euro nie płacimy cła ani podatku VAT.
  • Towary od 22 do 150 euro są objęte podatkiem VAT.
  • Towary nad 150 euro objęte są cłem i podatkiem VAT.

Wysokość cła zależy od rodzaju towarów, zazwyczaj wynosi to około 10%. Jeśli chcesz dokładnie obliczyć wysokość cła, polecam zrobić to za pomocą formularza znajdującego się na stronach urzędu celnego.

Podatek VAT wynosi 23% i obliczany jest z całkowitej ceny + koszty wysyłki i pakowania.

Na rysunku poniżej widzimy, kiedy płacimy podatek VAT i cło.

cło i podatek VAT z Chin

cło i podatek VAT z Chin

Jak to działa w praktyce?

Wszystkie paczki do 22 euro są zwolnione z cła i VATu. Jeżeli cena przesyłki jest wyższa niż 22 euro, powinniśmy zapłacić podatek VAT, czyli 23% z całkowitej ceny łącznie z opłatą pocztową. Chińscy sprzedawcy, przede wszystkim ci, którzy działają na AliExpress, oznaczają zazwyczaj przesyłkę jako GIFT, czyli podarunek. Podają też niższą cenę w celu uniknięcia opłat. Podczas złożenia zamówienia można napisać notatkę sprzedawcy, w jaki sposób ma deklarować przesyłkę i jaką cenę chcesz podać.

Polecamy skontaktować się ze sprzedawcą i powiedzieć mu, by na zamówienie napisał cenę do wysokości 22 euro.

Celnicy owszem nie są głupi. Przesyłkę sprawdzają rentgenem i następnie oceniają, czy podana cena odpowiada rzeczywistości. Jeśli masz szczęście, to celnik puści przesyłkę, towar będzie dostarczony bezpośrednio aż do twojego domu i ty nie musisz płacić już żadnych dodatkowych opłat.

Co zrobić, jeśli przesyłka została w urzędzie celnym?

Czasami zdarza się, że nie masz szczęścia i przesyłka zostaje zatrzymana w urzędzie celnym. Bądź gotowy na to, że będą wymagać od Ciebie dokumenty dotyczące wartości towaru (wiadomość e-mail ze sklepu internetowego, potwierdzenie płatności).

W procedurze celnej może zastąpić Cię poczta, usługa ta jest opłacalna, nawet jeśli nie będzie wymagana opłata VAT lub cła. Jeśli chcesz, by poczta zastąpiła Cię, to musisz wysłać im za pośrednictwem wiadomości e-mail pełnomocnictwo, oni skontaktują się z Tobą i będą wymagać oświadczenie dotyczące tego, że towar jest do użytku osobistego, jak również udokumentowanie ceny towaru. Możesz też zastępować sam siebie na poczcie, gdzie urząd celny będzie wymagać udowodnienie ceny towaru (e-mail ze sklepu, potwierdzenie płatności). Ci mądrzejszy wiedzą, że jest możliwe owo potwierdzenie z rzeczywistą ceną prostym sposobem zapisać w formacie HTML i dostosować według potrzeb w celu uniknięcia opłat. Ostrzegam, takie postępowanie nie jest legalne. Trzeba być ostrożnym.

Komunikacja może być rozwiązana poprzez e-mail. Wszelkie przypadkowe zaległości (VAT, cło, opłaty za zastępowanie) zapłacisz przy odbiorze przesyłki.

Teraz powinieneś już wiedzieć, jak to działa. Opłaty za VAT i cło nie powinny nas martwić. Nawet jeśli będziesz płacić VAT, to nadal warto jest kupować w Chinach.

Co když si celníci nechají objednávku na celnici?

Někdy se stane, že štěstí nemáte a zboží si ponechají na celnici. Buďte připraveni na to, že po vás budou chtít doložit doklady o hodnotě zboží (e-mail z eshopu, potvrzení platby).

V celním řízení se můžete nechat zastupovat Českou poštou, zaplatíte poplatek 99 Kč i pokud nakonec žádné DPH, případně clo nebude vyměřeno. Zastupování probíhá tak, že přes e-mail jim pošlete plnou moc, poté vás kontaktují a budou vyžadovat prohlašení o tom, že to věc je pro osobní potřebu a doložení ceny zboží.

Můžete se také zastupovat sami osobně na poště Praze 5 (Plzeňská 290/139), kde po vás celní úřad bude chtít doložit cenu zboží (e-mail z eshopu, potvrzení platby).

Ti chytřejší ví, že si lze potvrzení se skutečnou cenou jednoduše uložit v HTML a poupravit tak, aby se vyhla všem poplatkům. Upozorňuji, že tento postup není však úplně legální. Dejte pozor, ať to není moc nápadné.

Komunikaci lze vyřešit i přes e-mail. Případné doplatky (DPH, clo, poplatky za zastupování) zaplatíte až při převzetí balíčku formou dobírky.

Teď už byste měli vědět, jak to funguje. DPH a clo není nic čeho bychom se měli nějak zvlášť obávat. Většinou i když to DPH nakonec zaplatíte, tak se vám koupě pořád vyplatí.

Wszystkie artykuły na temat AliExpress

Facebookmail